Пяна за почистване, тоник, серум, крем за очи, овлажнител – ритуалът на грижа за кожата е станал все по-сложен за последните няколко десетилетия. С големината на световния пазар за продукти за кожата, която се очаква да достигне 189,3 милиарда долара до 2025 г., не е чудно, че всеки ден излизат нови продукти. Но доколко науката подкрепя всички тези твърдения за красива и млада кожа?
Наука или маркетингова техника?
Обезщетяващото осветление, озаряващият блесък и обезщетяващата повърхност по някакъв таинствен начин звучат като вълшебство, но носимо ли се с реалните нужди на кожата? Факт е, че множество продукти за кожата са обвити с „бузувордите“ и термините на науката с цел да изглеждат по-ефективни, отколкото действително са. „Продукти с добавка на колаген“, „DNA ремонт“ и „молекулярна технология“ са само някои от неясните термини, които бръкат потребителите. Продуктите за кожата могат да звучат напълно научни, но дали те наистина работят?
Тук влиза науката за грижа за кожата
Лекарите и експертите по кожата, като дерматолозите и естетическите лекари, са многообразни и критични спрямо продуктите за кожата на пазара. Не всеки продукт е създаден равенствен и много от тях не правят много, освен да ви косват пари. Има прекалено много обещания и прекалено малко доказателства. Науката и медицината обаче са намерни да променят това.
Какво е изпитването на продуктите за кожата?
Продуктите на пазара за козметика се контролират от правителството в зависимост от това как се представят – като козметични продукти или лекарства. Козметични продукти, като шампоани и кремове, не са строго контролирани и не трябва задължително да изпълняват строги научни изисквания, въпреки техните обещания.
Във втората категория, продуктите трябва да покажат научни доказателства за тяхната ефективност. Това обикновено включва клинични изпитвания и широки проучвания за медицинската сигурност.
Кои съставки действително работят?
Въпреки че много съставки за продуктите за кожата не се поддържат от науката, многобройните изследвания са намерили няколко съставки, които наистина имат видими резултати. Някои от тях включват ретинол, витамин C, хиалуронова киселина, ниацинамид и церамиди. По-дълбоките изследвания и критики на други съставки за грижа за кожата продължават да се появяват.
Заключение
Докато играем в процеса на избягване на стареене и постигане на безупречна кожа, трябва да знаем, че продуктите са само част от уравнението. Здравословна диета, редовна двигателна активност, избягване на слънцето и вредни навици като пушене също са от ключово значение за външния вид на кожата ни.