Няма нищо необичайно в прекомерното опадване на косата през есента. То е свързано с по-ограничения прием на витамини и минерали, по-малкото слънчева светлина и физическа активност навън. Нормално е да губите между 50 и 100 косъма на ден. Проблемът започва, когато косата започне да опадва повече. Ако искате да се справите с това неприятно състояние, научете най-важните неща за есенния режим за грижа за косата.
Защо косата опадва повече през есента?
Сезонното опадване на косата е свързано с много фактори. Грешната грижа е един от тях. Почистващите шампоани и липсата на слънчева защита изсушават и отслабват косъма. Това състояние може да е резултат и от хормонален дисбаланс. Естрогенът е от голямо значение: нивата му са по-високи през пролетта и лятото, спадайки през есента и зимата (за разлика от тестостерона). Метеорологичните условия също повлияват на косата. Слънцето, студът и минусовите температури се оказват вредни за кичурите и скалпа. Как да се справите с ефекта на природата върху косата? Носете топла шапка, направена от дишаща материя. Използвайте термозащита и нежно разресвайте кичурите.
Тайният живот на косата
Дори косата има труден живот… Тя минава през 3 етапа. Анагенът идва първи, което е фазата на активен растеж на фоликулите. Процесът продължава 2-7 години. 90% от косата на главата е в тази фаза. Катагенът е вторият етап, по време на който косата регресира; отнема 14-21 дни. По време на тази фаза косата бива избутана, за да опада в последния етап, който е телогенът и продължава до 3 месеца. Коренът отслабва и накрая косъма пада, когато миете, сресвате кичурите или когато той е избутан от нов косъм. Знаете ли, че от едно място могат да растат 20 косъма? Живата част се намира под кожата, а неживата – над нея. Главните съставки на косъма са протеин, кератин и меланин. Здравата, бляскава и гладка коса се повлиява от мастните жлези в скалпа. Как да спрете опадването?
Есенното опадване на косата може да се намали по няколко начина. Нека ви представя примери:
- сменете диетата си! Обогатете храната си с мастни киселини, открити в зехтина, олиото и тиквените семки (те са богати и на цинк). Яжте риба, витамини и плодове (дори и замразени храни).
- подкъсявайте кичурите! Те са изложени на механично увреждане през този сезон (търкане с палта и якета). По този начин ще избегнете цъфтенето и опадването.
- сбогувайте се със сешоара! Горещите инструменти изсушават косата и прегряват скалпа (това води до интензивна функция на мастните жлези и мазен скалп). Оставете косата си да изсъхне или използвайте сешоар със студен въздух.
- хидратирайте косата! Преди да измиете косата нанесете подхранваща маска или масло. Оставете продукта за около час и след това измийте обилно. Накрая използвайте хидратираща козметика без отмиване.
- грижете се скалпа си! Използвайте скраб върху скалпа веднъж на 2 седмици, измивайте го нежно с лек шампоан и го поддържайте хидратиран. Ако скалпът е мазен, не го масажирайте и не използвайте гореща вода. Прегряването на кожата я кара да се поти по-бързо и мастните жлези да работят повече.
Шампоан за борба с есенния косопад
Използването на правилните продукти е важно за постигане на успех, когато стане въпрос за грижата за скалпа и косата през есента. Може да са ви нужни 2 шампоана. Защо? Косата може да е комбинация от 2 типа, например мазни корени и сухи краища. Трябва да знаете и че носенето на шапка, боядисването на кичурите и грешното сресване води до влошаване на състоянието и външния й вид. За да предотвратите това, използвайте шампоани, пасващи на типа коса и нуждите й.
Балсами за коса
Подобни продукти имат лек подхранващ ефект, но не възстановяват и не третират косата. Балсамите улесняват разресването, изглаждат косъма и осигуряват блясък. Този тип продукти трябва да се нанасят само по дължината на косата, никога върху скалпа. Сложете повече продукт в краищата. Използвайте го няколко пъти на седмица, следвайки упътванията на етикета и скоро ще забележите първите резултати.
Какви процедури правите вие при есенен косопад?